A kollégium és civil szervezetek kapcsolata
Tartalomjegyzék
Éves értékelés
2017
Ugyan a kollégium főleg aktív szerepvállalást képzel el, mikor a társadalmi felelősségvállalás fontosságát hangsúlyozza, nem egyszer előfordul az is, hogy “passzívan” segítünk. 2017-ben számos alkalommal tudtunk hozzájárulni civil szervezetek munkájához ingyenes helyszín biztosításával, ami sokszor nagy segítség az anyagi gondokkal küzdő szervezetek számára.
Szeptemberben az InDaHouse tartott szervezeti megbeszélést a kollégium pincéjében, 15 fő részvételével. A csapat munkájában több kollégista is rendszeresen részt vesz, főleg az újonnan felvett kollégisták közül. Az InDaHouse fő célja a hátrányos és halmozottan hátrányos gyerekek fejlesztése, segítése. A szervezet nem régen költözött át Peréről Hernádszentandrásra, ahol egy új, saját tanodában folytatják munkájukat.
Továbbá a kollégiumi Kiállító októberben otthont adott a Bátor Tábor belső továbbképzésének, amin 50 fő vett részt. Az egész napos tréning azoknak az önkénteseinknek szólt, akik a Bátor Tábor gyászfeldolgozó táborában ("Lélekmadár Tábor") dolgoznak olyan családokkal, akik már elvesztették a gyermeküket egy betegségben.
Októberben a rajkos gyökerű Lámpagyár is megtartotta bemutatkozó eseményét a kollégium udvarán, bográcsozással egybekötve. Az eseményen számos civil szervezet képviseltette magát, akik közül sokan a későbbi Nagykonyhás beszélgetésen is aktívan részt vettek.
Civil nap
2016 májusában volt az első, társadalmi kezdeményezések piacával és civil esetversennyel indult.
2017
2017. április 22-én második alkalommal került megrendezése a kollégium civil szférát célzó eseménye, a Civil Nap. Az esemény célja idén is az volt, hogy közelebb hozza a civil szféra szereplőit, a kollégistákat és az egyetemistákat. Az eseményen a köszöntőbeszéd után az érdeklődők egy kerekasztalbeszélgetésen vehettek részt. A kerekasztal beszélgetésen körbejártuk az új civil törvény kérdését három meghívott vendégünkkel - Kapronczay Stefániával (TASZ), Léderer András (Helsinki Bizottság) és Ilyés Mártonnal (Lámpagyár). A 2017-es alkalmon közel 30 civil szervezet jelent meg, akik a kerekasztalbeszélgetés után a Civil Expon, azaz a civil szervezetek nyitott „piacterén” ismerkedhettek meg egymással és az érdeklődőkkel. Olyan szervezetekkel lehetett beszélgetni, mint az Amnesty International, Food Not Bombs, TASZ, Amigos, IFUA NonProfit, Van Helyed Alapítvány, Bagázs, Közös Halmaz, In Da House, Üvegplafon Blog és még sokan mások. A jó hangulatú ismerkedés után az érdeklődők és a szervezetek tagjai együtt vehettek részt a Világkávézó nevű programon, ahol a kis csoportokra bontott résztvevők közösen ötletelhettek különböző társadalmat vagy a civil szférát érintő problémákról. Az esemény lezárásaként bográcsozás és koncert várta a sokáig maradó résztvevőket. 2017-ben is megpróbáltunk az esemény kapcsán egy civil szervezetekre fókuszáló esetversenyt létrehozni, amelynek középpontjában ezúttal a Van Helyed alapítvány volt. A verseny meghirdetésre került, azonban végül más külső tényezők miatt nem tudott megvalósulni.