Szakkollégiumi mozgalom

Innen: Rajk László Szakkollégium

A Szakkollégiumi Mozgalom a magyarországi és a határon túli magyar szakkollégiumokat egyesíti egy közösségben.

Éves értékelések

2017

Fontos feladat évenként áttekinteni, hogy ebben a közösségben a Rajk, mint intézmény milyen szerepet tölt be. 2017-re az Interkoll és a kapcsolódó bizottságai egy az egyes szakkollégiumoktól részben elkülönülő szférává fejlődött, amely szférában intézményeiktől függetlenül egyének is meghatározó szerepet játszanak. Ugyanakkor egyes szakkollégiumok az Interkollon aktív személyeiktől akár függetlenül is jelentős befolyást tudnak gyakorolni. Emellett a Szakkollégiumi Mozgalomnak az Interkoll csak egy szférája, ha önmagukban nem is, de együtt legalább olyan fontosak az olyan kapcsolódási pontok, mint a NYATA, OSZT, Tőserdő, társadalmi/politikai cselekvések, szakkollégiumok egyetemi/városi szintű együttműködései, különböző bulik és a kettő, vagy több szakkollégium közötti szakmai, ideológiai, baráti, stb. kapcsolatok.

A Rajk helyzete 2017-ben a Mozgalomban erős, sőt kiemelkedően erős. Először nyilván nem mindenki, de sokak szemében körül lengi a Rajkot egyfajta misztikum, mint az első szakkollégium, ami ráadásul sok szempontból a mai napig az ideáltipikus szakkollégiumi működésre mutat példát. Másodszor meghatározó a Rajk szerepe a Mozgalom társadalmi felelőségvállalásának területén. Korábban a 2015-ös kolozsvári NYATA megszervezésével, az utóbbi egy évben pedig két rendkívüli Interkoll, egy a CEU, egy pedig a Minority SafePack ügyében való összehívásán keresztül sikeresen mobilizáltuk társadalmi kérdésekben a Mozgalmat. Ugyanakkor sokak számára csalódáskeltő volt, hogy más szakkollégiumokat nem nagyon tudtunk a saját környezetünkben önálló cselekvésre bírni a CEU kapcsán a SZOSZE keretén belül.

Harmadszor erős a Rajk szerepe a Mozgalom közösségi életének szervezésében, amiben Tőserdőnek és az évi két udvarbálunknak kulcsszerepe van, de fontosak az olyan kisebb bulik is, mint a szeptemberi összszakkollégiumi UF buli, vagy a februári pozsonyiak látogatása kapcsán szervezett buli. A szervezésen túl az összszakkollégiumi eseményeken a Rajkosok jelentlétben sem gyengék, voltunk idén NYATA-n, OSZT-on, Interkoll utáni bulikon, sziszes és tekes születésnapokon, habár kiemelkedő részvételről, különösen a NYATA kapcsán, azért nem lehet beszélni.

Negyedszer azzal, hogy a Rajk az Interkoll üléseken általában a DB titkára, de minimum DB tagja által képviselve volt, valamint egy év kihagyás után 2017 elejétől van KB tagja, ősszel pedig először lett MB tagja, intenzíven jelen van az Interkollos szférában és az intézmény számára fontos esetekben meghatározó befolyással lehet az eseményekre.

Ötödször a Corvinusos szakkollégiumok és különösen a négy régi szakkollégium között (Heller, EVK, SZISZ, TEK) stabil és erős együttműködés alakult ki, mind vezetői, mind szakmai szinten, amiben bár nem domináns, de sok helyzetben meghatározó szerepe van a Rajknak. Oda kell ugyanakkor figyelnünk arra, hogy ne lépjünk fel túlságosan a megmondó szerepben, mert ilyen irányú panaszok elhangzanak időnként, főleg a tekesek részéről.

Fontos gesztus és a közösségépítésben sem elhanyagolható húzás, hogy nyáron a szobáink egy jelentős részét átengedjük más Corvinus szakkollégiumok ideköltöző tagjainak. Különösen fontos volt ez most a Heller esetében, akiket a tavaszi félév végén tettek ki az épületükből. Normalizálódott a viszonyunk a két újabb Corvinusos szakkollégiummal a GYDSZ-el és a Fakt-al is, sőt az előbbi társasággal személyes kapcsolatok is kialakultak, ugyanakkor ezen kollégiumok integrációja a Corvinusos szakkollégiumok együttműködésébe egyenlőre nem valósult meg.

Hatodszor és végül a Rajk Mozgalomban betöltött szerepét erősítik az olyan kapcsolatok is, mint a tavasszal a Szent Ignáccal és a Bibóval közös UF vitakurzus, a Méreivel, az Angelusszal, SZISZ-el és TEK-el szervezett első TáTK-ás szakkollégiumi infóest áprilisban, vagy a Pozsonyi Magyar Szakkollégiummal kiépített kapcsolatunk. Ezen a téren ugyanakkor lehetne még energiát tenni abba, hogy hogyan tudunk új kapcsolatokat építeni, a meglévőket erősíteni más egyetemekhez tartozó, illetve vidéki/határon túli szakkollégiumokkal. Több szakkollégiummal is, mint például a Mozgalomból mostanában kissé eltűnt Bibóval, vagy a kolozsvári Mikóval erősebb kapcsolataink voltak korábban.

A jövőre nézve kulcsfontosságú kérdésnek tűnik a Mozgalom kollégiumon belüli megítélése. Néhány évvel ezelőtt komoly részben Főző Zsolt volt DB titkár és diákbizottságának hála a Mozgalomban, mint a társadalmi cselekvés lehetséges keretében való gondolkodás abszolút közhely volt. Az utóbbi egy évben a CEU ügy és specifikusan a SZOSZE tapasztalatai miatt sokan csalódtak ebben a közegben, az Interkoll pedig egyszerűen nem menő, egyszerre vált elit és marginális témává. Ugyanakkor mind az Interkoll előtt álló nyitott kérdések, mind pedig Mozgalom, mint a Rajk társadalmi cselekvésre való képességét erősítő szövetség, szükségessé teszi azt, hogy kiemelt kérdés maradjon a kollégiumban a Mozgalomban való helyzetünk.