CEU botrány

Innen: Rajk László Szakkollégium
A lap korábbi változatát látod, amilyen Borza Endre (vitalap | szerkesztései) 2018. március 20., 13:43-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

2017 március 28-án jelent meg az origo.hu-n "Súlyos szabálytalanságokkal működik Magyarországon a Soros-egyetem" címmel szerző nélkül a CEU-val szembeni lejárató cikk, aminek publikálása megelőzte annak a, később lex CEU-ként emlegetett, törvényjavaslatnak gyorsított eljáráson keresztül megszavazását, ami aztán ellehetlenítette a CEU budapesti, akkori formában folytatható működését.

Amikor először hallottunk a Lex CEU-ról, a felháborodás és a félelem viaskodott egymással a legtöbb kollégistában, abban azonban biztosak voltunk, hogy intézményi szinten reagálnunk kell az eseményekre. Egy db-vitában arra jutottunk, hogy a saját, hivatalos érdekképviseleti utunkat kell követnünk a véleménynyilvánításra: az össz-szakkollégiumi mozgalom többi tagjával együtt kell kiállnunk a CEU mellett. A reakció sebessége szült némi feszültséget a VOSZK és a kollégium között, de ez aztán hamar elsimult, amiben segített a JESZK-VOSZK fórum a témában. A Rajk végig vezető szerepet vállalt a szakkollégiumi mozgalom CEU-val kapcsolatos tevékenységében. Először közös platformot alapítottunk Szabad ország, szabad egyetem néven, amelyhez 20 budapesti és vidéki szakkollégium csatlakozott. Hallgatói fórumot tartottunk a Corvinuson, majd egy "kaput" állítottunk fel a Corvinuson, az ELTE BTK-n és Pécsett, amivel állásfoglalásra késztettük a járókelőket a CEU-ügyben. A kezdeményezésről készült videó kilencvenezer embert ért el. Úgy gondoljuk, hogy sikerült minél több embert elgondolkodtatnunk a CEU-ról, elsősorban a környezetünkben, a szakkollégisták és az egyetemi diákság körében, amit a legfőbb feladatunknak éreztünk.

Rendkívüli DB

A diákbizottság 2017. március 29-ére rendkívüli Diákbizottsági ülést hívott össze. Az ülés összehívásának oka a CEU-val kapcsolatos rendkívüli helyzet kialakulása, célja pedig annak megvitatása volt. A következő két napirendi pontot vitatták meg az összegyűlt kollégisták:

  1. Nyílt állásfoglalás a CEU ügyével kapcsolatban
  2. Lakiteleki db programjának módosítása

Az ülés nulladik felszólalójaként Attila ismertette az aznapig kialakult helyzetet a CEU-t érintő törvénymódosítással kapcsolatban, valamint a CEU boardjának akkori viszonyulását a törvénymódosításhoz. A fő megvitatandó kérdés az volt, hogy a Rajk László Szakkollégium csatlakozzon-e az aznap még tervezeti szintig eljutó, a Széchenyi István Szakkollégium által írt nyílt közös állásfoglaláshoz, amely elítéli a CEU-t ért támadást, ugyanakkor nem erős hangvételű. A kollégisták a szövegezetét nem találták megfelelőnek, ezért ők maguk is készítettek egy félkész verziót.

Habár a kiállás mellett szinte mindenki maradéktalanul egyetértett, az akkori elhatárolódó nyilatkozatot, a kollégisták többsége elhamarkodottnak, nem megfelelő minőségűnek, de legfőképpen nem hatásos eszköznek ítélte céljaink, vagyis a társadalmi hatás kiváltására, ezáltal a CEU-t ért törvénymódosítás megsemmisítésére.

A hosszan tartó vita eredménye az lett, hogy a Rajk nem írja alá a nyilatkozatot, inkább arra kéri a többi szakkollégiumot is, hogy a nyilatkozatot egy rendkívüli Interkoll után adjuk ki, miután jóval több szakkollégium képes csatlakozni a felhíváshoz. A döntésben benne volt az is, hogy a kollégium elköteleződött amellett, hogy valamilyen más, több embert elérő hatásosabb formában kíván társadalmi hatást elérni a kérdéssel kapcsolatban. Ennek eredménye lett később a SZOSZE nevű kezdeményezés.

A döntés erős visszhangot kapott, számos végzett szakkollégista ellenezte a kollégium döntését. A helyzet megvitatása érdekében ezért a kollégium később megszervezte az első JESZK-VOSZK fórumot.

JESZK-VOSZK fórum

A CEU ügy kollégiumi lebonyolítása az első napokban nem volt egyértelmű külső kapcsolataink számára – sok félreértést szült a voszkosaink körében az, hogy miért csak kis késéssel írta alá a kollégium az egyetem melletti kiállást. E mellett pedig a kollégisták körében is felmerült az igény, hogy a jeszkesekhez közeli, ám mégis külső hangok véleményét meghallgassa a CEU-t ért támadások és az aktuális közéleti állapot kapcsán. E két indok – voszkosokkal való kapcsolatjavítás; és a közéletről alkotott véleményük becsatornázása – kezdeményezte az áprilisi Jeszk-Voszk Fórumot.

Közel 70 voszkos és nagy számú jeszkes részvételével zajlott le a vita a Kiállítóban – csak az csökkentette kicsit a részvételt, hogy számos jeszkes és fiatal voszkos az utcán maradt tüntetni aznap este. A felszólalásokban megjelent az a gondolat, hogy a CEU bezárása nem csak a kollégiumi alapértékekkel áll szemben, de egy számunkra nagyon lesújtó jelzés lehet: ha a CEU-t be lehet zárni, a szakkollégiumokat is be lehet zárni. Elhangzott az is, hogy erre fel kell készülünk, meg kell erősítenünk a közel 800 főből álló voszkot.

Felmerült, hogy vidéki hálózatot kellene építeni, ezen keresztül hatni a környezetünkre, de az is, hogy intézménytől függetlenül, egyéni szinten kell cselekedni.

Az este megmutatta, hogy a rajkosság valóban egy életre szól, mivel minden korosztályból, az ország különböző részeiről, sőt még Ukrajnából is utaztak sok-sok órát voszkosok, hogy meghallgassák egymás és a jeszkesek véleményét a CEU ügyről, illetve az általános politikai környezetről. Majd’ egy év távlatából már tisztán látszik, hogy a Jeszk-Voszk Fórum alapköve volt a mostani kiújuló és megerősödő jelenlegi és volt szakkollégisták közötti kapcsolatnak.