Kollégium pénzügyei

Innen: Rajk László Szakkollégium
A lap korábbi változatát látod, amilyen Borza Endre (vitalap | szerkesztései) 2018. március 20., 14:16-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „A kollégium pénzügyei elég kalandosan alakultak az évek során. Formális háttere az [[Formális intézmények#Rajk László Szakkollégium Alapítvány|alapítv…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A kollégium pénzügyei elég kalandosan alakultak az évek során. Formális háttere az alapítvány.

Éves értékelések

2017

A Rajk pénzügyeit tekintve 2017-ben két fő kérdés merült fel. Az első, hogy hogyan lehet folytatni a VOSZK megszólítását a kérdésben, hiszen 2016-ban az alumni támogatás mértéke kiemelkedően magas volt, egyes rendkívüli tételeknek köszönhetően. A második, hogy lesz-e a korábbi stabil forrásokhoz (MNB, TÁMOP) hasonló bevétele a kollégiumnak. Mindezt úgy, hogy természetesen a kollégium tevékenységéhez kapcsolódó évről évre felmerülő költségek változatlan, sőt, a jövőben növekvő tendenciát mutatnak.

Az idei évben újra - stabil lábnak tekinthető kollégiumi díj befizetések és a személyi jövedelemadó egyszázalékok felajánlások mellett -, középtávon kiszámítható források kerültek a bevételi oldalra. Ezek közül kiemelkedik a vállalati támogatók köre. A Central Médiacsoport, illetve az Oriens együttműködése a kollégiummal idéntől négy, illetve öt éves távon számos lehetőséget kínál számunkra és jelentős mértékben járul hozzá a kollégium működésének finanszírozásához.

A pályázatok terén is sikerült egy hosszabb időtávon futó projektet elindítanunk, az évről évre megpályázott, és sikeresen elnyert, Nemzeti Tehetség Program (NTP) mellett. Ezen az EFOP néven futó tevékenység keretében több szakkollégiummal együtt pályáztunk sikeresen, melyből nyolc kurzus finanszírozására van lehetősége a kollégiumnak egy-egy tanévben, négy éven keresztül.

A VOSZK-os támogatások továbbra is nagyon fontos részét képezik a kollégiumi bevételeknek és ennek fenntartásában mind a VOSZK elnökség, az évfolyamfelelősök és a JESZK közös koordinációjának nagy szerepe van. Az idei évvel a havi rendszerességű, kisösszegű támogatások szerepe megnőtt, már éves szinten is jelentős értéket képviselnek.

Természetesen mindezek mellett, évről évre ki kell használni és keresni kell a lehetőségeket, melyek teljessé teszik a bevételi oldalt. Legyen itt szó, a kollégium épületének kiadásáról a nyári időszakban vagy kifejezetten JESZK-es projektekről. Ennek új formájaként megjelent, hogy a vállalatok különböző módon (esettanulmány verseny, kutatásban való részvétel) versenyeztették a szakkollégiumokat/diákszervezeteket, melyet pénzjutalommal díjaztak. Ezek közül három esetben (Deloitte, PwC, K&H) is sikerrel jártak a kollégisták.

Továbbá idén is elindult és jövőre fejeződik be egy olyan vállalati projekt a Deloitte közreműködésével, ahol a kollégisták készítenek el egy tanulmányt. A támogatás egy részét a kollégium, míg a másik részét a projektben résztvevő kollégisták kapják majd. Fontos, hogy a jövőben továbbra is tudjuk a vállalatok felé kommunikálni, hogy miért lehet értékes erőforrás egy rajkos és hasonló projektek megvalósulhassanak.

Összességében el lehet mondani, hogy pozitívan lehet értékelni a stabilnak tekinthető rész növekedését, de az is látszik, hogy a 2016-ban beérkezett egyszeri, rendkívüli VOSZK-os tételeket nem lehet minden évben fenntartani. A jövő évtől ugyanakkor várhatóan változni fog költségoldal. A szakmai lehetőségeket kínáló Odüsszeusz program, mely mellett elkötelezett a kollégium egésze, hosszú távon újabb finanszírozási lehetőségek utánajárását követeli meg.

Végül érdemes kiemelni, hogy idén is változott a kollégiumon belül az a forma, ahogy a pénzügyekkel bizottságok foglalkoznak. Az év közepén a korábban külön működő stratégiai pénzügyes, pályázatírók és finanszírozási csapat hármasát, egy három fős pénzügyekkel foglalkozó bizottság váltotta fel. A várakozások a jelenlegi rendszerek működtetésén felül (kollégiumi díj, beszámoló készítés, pályázatok) a jobb információ és tudásmegosztásra, illetve koordinációra irányulnak, ahol a különböző projektcsapatok (pl.: díjasszervezők) felé támogató szerepkör kerül előtérbe.