Szabó Kálmán Tehetségprogram
A Szabó Kálmán Tehetségprogram a kollégium történetének egyik legjelentősebb kezdeményezése. 2013-ban indult azzal a céllal, hogy olyan középiskolás diákokat segítsünk hozzá a továbbtanuláshoz kötött ösztöndíjhoz, akik anyagi okokból elesnének ettől a lehetőségtől. A Program olyan végzős középiskolásoknak szól, akik kimagasló tanulmányi eredményekkel rendelkeznek és Budapesten, a Corvinus Egyetemen vagy az ELTE alkalmazott közgazdaságtan alapszakán szeretnének továbbtanulni. Az SZKTP alapítása óta több tucatnyi diáknak tettük lehetővé a továbbtanulást anyagi értelemben ösztöndíjunkon keresztül, és segítettük az egyetemen való érvényesülést nem anyagi segítségnyújtással.
Az ösztöndíjprogram támogatása három pilléren alapul. Az első az anyagi támogatás: az államilag támogatott szakokra bekerülő diákokat két féléven át félévente 300,000 forint, az önköltséges szakokra bekerülő diákokat két féléven át félévente 380,000 forint szabad felhasználású ösztöndíjjal támogatjuk. Az anyagi támogatás mellett szakmailag is segítséget nyújtunk: ingyenes angol órákat és tantárgyi felkészítőket biztosítunk. Mentorprogramunkon keresztül pedig - személyes kapcsolat útján - az egyetemi és a budapesti lét ügyes-bajos problémáiban is fordulhatnak hozzánk támogatottjaink.
Tartalomjegyzék
Éves értékelések
2017
A 2017-es év koordinátori csapata: Fülöp Frida, Kórógyi Gergely, Dobák Zita, Hayes Lukács és Majtényi Márton (Heller Farkas Szakkollégium)
Eddigre a Program öt éves működése alatt már 38 diáknak tettük lehetővé a továbbtanulást.
A 2017-es év számos újdonságot tartogatott a Program számára. A Program fenntarthatósága szempontjából jelentős pillanat volt a Szabó Kálmán Tehetségprogram Alapítvány bejegyzése január 11-én. Ez egy rendkívül fontos lépés a Program függetlenedése és későbbi növekedése érdekében. A kuratórium elnöke Chikán Attila, a kuratórium tagjai Gulácsi Gábor, Kálmán Edina, Reszegi László és Szvetelszky Zsuzsanna.
Szintén fontos mozzanat volt a Program által nyújtott ösztöndíjak összegének módosítása. Korábban az ösztöndíj összege az adott ösztöndíjas szakának tandíjával egyezett meg. Mivel azonban zömével államilag támogatott képzésekre kerülnek be az ösztöndíjasaink, nincs szükség a támogatás összegét az adott szak tandíjával összekötni. A 2018-as évfolyamtól kezdve az ösztöndíj mértékét az fogja meghatározni, hogy az ösztöndíjas államilag támogatott vagy önköltséges formában jut be az egyetemre. Az államilag támogatott hallgatók 2 x 300.000 forint, az önköltséges hallgatók 2 x 380.000 forint anyagi támogatást kapnak. A különbséget az önköltséges hallgatók számára extra terhet jelentő magasabb kollégiumi díjak, valamint a tanulmányi és szociális ösztöndíj lehetőségétől való elesés indokolja. Az új rendszert egyszerre tartjuk igazságosabbnak és a Program számára anyagilag fenntarthatóbbnak.
A Program által nyújtott ingyenes angol órák is nagy változáson mentek keresztül. Eddig lelkes rajkos szakkollégisták tartották az órákat, idéntől azonban tapasztalt tanárok vették át a tanítást. Szintén idéntől bontottuk először két részre az évfolyamot, hogy mindenki a saját szintjének megfelelően fejlődhessen. Ennek a változtatásnak köszönhetően jobb minőségű oktatásban részesülhetnek az ösztöndíjasok.
SZKTP Marketinghadjárat
2017-ben különösen nagy figyelmet fordítottunk a médiamegjelenésekre. Továbbra is igyekeztünk minél több középiskolába leutazni az őszi szezonban, de kerestük ezen felül az egyéb lehetőségeket is a Program népszerűsítésére. Kiemelkedően pozitív volt a fogadtatás a különböző médiumoktól, az elmúlt egy évben megjelentünk többek között a Forbes, a Blikk, a Kiskegyed, az Eduline, a Dívány és a Közgazdász magazinokban, valamint lehetőségünk volt mesélni a Programról a Klubrádióban és a Hit Rádióban is.
Az SZKTP-ről szóló cikk a Forbes.hu címlapján 2017. augusztus 15-én. A képen Dobák Zita, Bíró János és Harsányi Dóra, jelenlegi és volt koordinátorok.
Szakkollégiumok együttműködése a Szabó Kálmán Tehetségprogramban
Az SZKTP az indulásától kezdve a Rajk gyereke, többtucatnyi rajkos koordinátor, felvételi bizottsági tag, mentor és ügyvivő dolgozott a Programban az elmúlt öt évben. A tavalyi évben azonban rendhagyó módon kibővítettük a koordinátori csapatot plusz egy taggal a Heller Farkas Szakkollégiumból. Ez remek döntésnek bizonyult, az elmúlt évben jelentős segítséget kaptunk a helleresektől az őszi középiskolai leutazások, valamint a frissen felvettek számára megrendezett orientációs hétvége szervezésében is. A pozitív tapasztalatoknak köszönhetően a jövőben szeretnénk jobban elmélyíteni az együttműködést.