Szakmai szocializáció
Minden tanév kezdetének központi elemét képezi az ÚF évfolyam szocializációja. A kérdéskörnek ontológiai és episztemológiai vetülete is van: mit és hogyan kellene átadni egy újonnan bekerült bagázsnak a többségi normákból és szabályainkból. Hogyan tudjuk megismertetni és elfogadtatni velük az intézmény- és normarendszerünket, beleszocializálni őket abba anélkül, hogy elvennénk a teret új, és sokszor kreatív gondolataiktól, reformáló szándékuktól. A ÚF szocializációnak természetesen temérdek dimenziója van, amelyekből csak egyet képvisel a szakmai rendszerünk, annak alapelveinek, és a részletek felé haladva, az elvárásainak tiszta kommunikációja.
Éves értékelés
2017
Nagyon fontos eleme a tudományos munkának a hivatkozások megfelelő kezelése, a 2017-es SZMT azonban szeretett volna egy átfogóbb képet adni a tudományos munka és a rajkos szakmai rendszer mibenlétéről. Ezt szem előtt tartva felkértük először Chikán Attilát, hogy meséljen a Rajk szakmai rendszerének kialakulásáról, gyökereiről és legfőképpen értékeiről. Ahogy ő fogalmaz ugyanis, „a szakma nélkül mit sem ér a többi pillérünk”. Ennek a szemléletmódnak az átadására törekszik a mindenkori SZMT. Másfelől, meghívtuk Mráz Attilát, a kollégium lassan állandósult kurzustartóját, hogy segítsen az évfolyamnak elsajátítani a kutatói szemléletet, illetve annak materiális megvalósítását: a megfelelő kutatási tervet.
Az alkalomra való felkészüléstől (vezetett kérdések segítségével megírt kutatási terv) és részvételtől (a kutatási tervek átbeszélése a workshop keretein belül) azt várjuk, hogy az új évfolyam kényelmesebben tudjon mozogni a tudományos világban általánosságban, és a kollégium beszámolási rendszerében specifikusan.
Az intézményesített szocializáció mellett szerettünk volna hatni az informális tudásáramlásra, hiszen a kollégiumi ismeretek nem csupán felülről szervezett alkalmakon sajátíthatóak el, fontos bázist alkotnak az idősebb, és ebben az esetben releváns, szakmailag kiemelkedően teljesítő kollégisták. Bár valamilyen szinten természetesen is megvalósulnak ezek a „tudástranszferek”, a 2017-es SZMT ösztönzőleg szeretett volna fellépni, amely felismerésen alapult a bástyarendszer megalkotása.