DB stratégia

Innen: Rajk László Szakkollégium

Rendszerint nyaranta elvonul a diákbizottság egy stratégiaalkotó hétvégére, ahol közösen kijelölik a kollégiumi élet következő félévére vonatkozó fontos irányokat. Ezek lehetnek belső működésre reflektáló, vagy a külső világ ingereire reagáló célkitűzések, kérdések.


2017

A 2017-es nyáron meghatározott stratégia pontok az Öndefiníció, Közélet, Szakmai élet, Bevonódás, Összakkollégiumi ügyek, Egyetem, Névkérdés, Z-generáció, Mikrokörnyezet voltak. A stratégiai pontok különböző mértékben és megvalósulási formákban jelentek meg az őszi félév során. A 9 pont közül az első 4 és második 5 között hierarchikus sorrendiség is volt.

Öndefiníció

Az öndefiníció kérdésköre egy absztraktabb feladat, ahol olyan kérdések kibogozását érezte szükségesnek a kollégium, mint hogy hogyan helyezzük el a Rajkot a Rajk-Világ viszonylatban? Mi ma a Rajk és hogyan képzeljük el a jövőben? Értelmiségi önképzőhelyként? Civil szervezetként? Politikai pártként? Fontos öndefiníciós kérdés ugyanakkor az is, hogy milyen a Rajk, mint egyének alkotta entitás? Tehát hogy Kik vagyunk mi, aktuális kollégisták? Miért vagyunk mi itt? Mik az elvárásaink magunkkal szemben és ennek mennyire felelünk meg? További fontos öndefiníciós kérdés volt a szakmaiságunkhoz való viszony tisztázása: Továbbra is a szakmaiság a kollégium alapja? Hogyan viszonyul a gyakorlatban ehhez az aktuális kollégium?

Az öndefiníciós témakörhöz kapcsolódóan főként plenáris vitákat folytattunk. A Félévtervezés vitán a kollégium szélesíthette, szűkíthette a DB által kijelölt irányokat, a kollégium elköteleződött néhány olyan irány mellett, amit a legfontosabbnak gondolt a 2017-es évre. Az Aranykalitka vitában a kollégiumi belső elvárások és a külvilág lehetőségeinek egymásnakfeszülése került kibeszélésre. Három ilyen kiemelendő esetben: az aktuális állandóság vitában a kollégisták azonosították azokat az értékeket, amelyek a Rajkos lét és a Rajk mint intézmény alapját jelentik. Az útvonaltervező vitában pedig azt fejthették ki a kollégisták, hogy milyen Rajkos értékekből kiindulva milyen céljaik vannak a társadalomra való hatásban és ennek beteljesítéséhez milyen módszereket látnak. Ezek mellett az SZMT foglalkozott sokat a szakmai identitásunk kérdésével.

Közélet

A félév egyik legjelenősebb iránya a közélet felé fordulás volt. Egyezségre kellett jutnia a kollégiumnak, hogy egyéni vagy intézményi szintű politikai aktivitást vár el, vagy enged meg. Fontos cél volt még a Rajkosok szakpolitikai tudásának elmélyítése, valamint a választásokra és a választások utánra való felkészülés. Az őszi félév során sok elvi és gyakorlati vitát folytatott le a kollégium, megalakult a választásokra felkészülő bizottság, a Hellerrel és a Bibóval együttműködve létrehoztak a rajkosok egy választási pártprefereniciát tesztelő honlapot.

Szakmai élet

A kollégium hangulata szerint a szakmai rendszerünk változást igényel. Egyrészt a kurzusrendszer, beszámolási kritériumok elavult formájával volt elégedetlen a kollégium, másrészt a kiemelkedő szakmai tevékenységre való törekvés kérdőjeleződött meg a rajkos kultúrában. Felmerült, hogy az egyetemi teljesítményt hogyan mérjük és hogyan kapcsoljuk össze a rajkos szakmai rendszerrel. Ehhez kapcsolódó kérdés, hogy kivel és miben szeretnénk versenyezni? Problémaként azonosította a diákbizottság továbbá az újonnan felvettek szakmai szocializációjának kérdését is. A kollégisták lefolytattak néhány plenáris vitát a szakmai identitásukról, szakmaisághoz, szakmai rendszerhez való hozzáállásukról. Elindult az Odüsszeusz program, melynek keretében kollégisták pályázhatnak szakmai tevékenységük kiteljesítése érdekében, ezzel jelentős pozitív ösztönzőket építve a belső szakmai rendszerbe. A kurzusok beszámolóit szóbeli fesztivál keretében tartotta meg a kollégium egymás szakmaiságának jobb megismerése jegyében. Rajkos HTT titkár lett az egyetemen, elindult a kollégiumi bástyarendszer, valamint az SZMT a Rajksitutionben rögzítette a legfontosabb szakmai értékeket.

Bevonódás

A bevonódás témaköre egy inherensen belső téma volt, a kollégisták kollégiumért vállalt munkamegosztásának kérdése, a lelkesítés, lelkesedés, újonnan felvett szocializáció kérdései, problémai vetődtek fel. Megvalósulásában is hasonlóan nehéz körülírni az eredményeket, a közös programok, a tudatos bevonni akarás és a félévet jellemző nagy leterheltség és sok munka önkéntelenül is bevonódást eredményezett 2017 második felében.

Összakkollégiumi ügyek

Egyetemi pályázatokon és egyéb ügyeken, nyatán, a CEU botrányon, Minority Safepack kezdeményezésen és két új Corvinusos szakkollégium, a FAKT és a GYDSZ minősítésén keresztül sok ponton érintkeztünk az évben más szakkolikkal. Vitás kérdés volt hogy mennyire vezető, határozott tematizáló, vagy inkább támogató szerepet látunk a rajknak a mozgalom jövőjében, amiből inkább az utóbbi mellett tette le a voksát a közösség. Ebben az időszakban két interkollt is tarottunk a kollégiumban, számos sikeres közös eseményt szerveztünk és egy elismert, értékes tagja voltunk a szakkollégiumok közösségének. 2018-ra ismét választottak rajkost az interkoll kommunikációs bizottságába.

Egyetem

Az egyetemmel való kapcsoaltunk kérdése több szemponból is fontossá vált 2017-ben. Egyrészt a kollégisták egyetemi tanulmányai és annak a rajkos kurzusrendszerrel való összehangolásán gondolkoztunk. Másik oldalról az egyetemen sok kiaknázatlan lehetőség van a tehetséggondozás területén, az összekkollégiumi mozgalom viszonylatában és az egyetemistákkal való kapcsolatunk terén is. Kérdés volt, hogy aktív vagy passzív szerepet vállaljon fel a kollégium az egyetemmel kapcsolatban. Szerveztünk hallgatói fórumot az egyetemen, ennek eredményeként megalakult a Szabad Ország Szabad Egyetem mozgalom. Rajkos lett a HTT titkár, a Corvinussal közreműködve elindult a 10+10 program, valamint volt és aktuális Rajkosok is részt vállaltak az egyetemi tehetséggondozás program építésében.

Névkérdés

Időről időre felmerül a kérdés, hogy a kollégium szeretné-e vállalni Rajk László nevét. Sokan kritizálják a Rajkot amiatt, hogy miért viseli még mindig Rajk László nevét. A kollégiumban egyetértés van abban, hogy a névhez kötődik a kollégium múltja miatt, míg a személyhez nem. Így adódik a kérdés, hogy változtasson-e a kollégium nevet a közeljövőben. Ez a téma kevés figyelmet kapott 2017-ben, de 2018-ra több program is szerveződött köré.

Z-generáció

A Z-generáció nagyon nehezen megfogható témakör, azonban mégis fontosnak tűnik reagálni a rajkos egyének és a generációk változására. A felvetett témák az értékek aktualizálásának kérdése, milyen értékek fontosak a 2018-as rajkosoknak, hogyan lehet őket lelkesíteni, elkötelezni ügyek iránt. Miben változik az értelmiségi idea és pályakép? Milyen példák vannak most a Z-generáció előtt akár a szakma, akár az életvitel tekintetében? Mit nyújt ebből a Rajk? Mit gondolunk az értelmiségről? Hogyan lehet az új generációt a Rajkba csábítani, mi a Rajk értékajánlata ma az elsősök felé? A Rajk marketingtevékenysége igyekezett választ adni a fenti kérdésekre, új fejlemény a videó alapú formák terjedése a belső és külső marketingben és a szakma kapcsán is voltak törekvések az elavult formák aktualizálásában. Néhány inkrementális változtatáson kívül viszont nehezen tudtunk hozzányúlni a problémához a félév során, a Z-generáció életritmusára való válaszadás tovább váratott magára.

Mikrokörnyezet

Rendhagyó stratégiai pont a mikrokörnyezet kérdése. A kollégisták szakmai közösségen túl baráti közösséget is alkotnak, tanulmányaikat, mindennapjaikat együtt folytatják a kollégium épületében. Az együttélés problémái, a takarítás és rend kérdése, az épület állapota időről időre felmerülő problémák, amelyekkel 2017-ben aktívan kezdett foglalkozni a kollégium. Közös munkával felújításra került néhány közösségi tér, sikerült kulturális változásokat elérni az együttélés lelki és fizikai nehézségeiben, kipróbáltuk a rajkos takarító rendszert. A legnagyobb hozadéka a mikrokörnyezet stratégiai pontnak a kollégisták aktívabb gondolkodása a szorosan vett környezetükre gyakorolt hatásában egyénként és közösségként.